KARARLAR​

Birleşmiş Milletler Sınavı - 2014

Birleşmiş Milletler Teşkilatı, Ekonomik İşler, Enformasyon Sistemleri ve Teknoloji, İnsan Hakları, Kütüphane/Bilgi Yönetimi, Fotoğrafçılık, Siyasi İşler ve Radyo Yapımcılığı (Arapça, Çince, Svahili, Rusça, İspanyolca) alanlarında personel istihdam etmek üzere 2014 yılında sınav açacaktır. Sınavın, 4 Aralık 2014 tarihinde BM ofislerinin bulunduğu şehirlerin yanı sıra vatandaşları sınava katılacak ülkelerin başkentlerinde düzenlenmesi öngörülmektedir. Ülkemiz, geçen yıl olduğu gibi, BM sınavına vatandaşları kabul edilecek ülkeler listesine dâhil edilmiş olup, Ankara da sınav merkezleri arasında yer almaktadır.

Söz konusu sınavın katılım şartlarına göre, katılımcıların T.C. vatandaşı ve 32 yaşından küçük olmaları (1 Ocak 1982 ve sonra doğmuş olmak), sınavın açıldığı alanlara uygun lisans diplomasına sahip olmaları ve iyi İngilizce ve/veya Fransızca bilmeleri gerekmektedir.

BM Yazmanlığı, başvuruların sayıca çok olması halinde, sınavın yapılacağı alanlardan her birinde belirleyecekleri "en iyi" 40 adayı sınava alma hakkını saklı tutmaktadır. Bu adayların seçiminde göz önünde bulundurulacak kriterler arasında lisansüstü eğitim almış olmak, diğer resmi BM dillerini bilmek, iş tecrübesi ve yayınlarının bulunması gibi unsurlar yer almaktadır. 

BM Yazmanlığı, genel sorular ve uzmanlık soruları şeklinde iki bölümden oluşan yazılı sınavda başarılı olan adaylarla internet aracılığıyla mülakatlar yapacaktır.

Sınav için başvuruların adaylar tarafından doğrudan BM Yazmanlığı'nın https://careers.un.org/lbw/home.aspx?viewtype=NCE  internet adresinden, aşağıda yer alan başvuru süreleri dikkate alınarak yapılması gerekmektedir:

a)  Enformasyon Sistemleri ve Teknoloji, Siyasi İşler bölümlerine başvurular:

                                                                                                   (14 Haziran - 27 Ağustos 2014)

b) Ekonomik İşler ve Radyo Yapımcılığı (Arapça, Çince, Svahili, Rusça, İspanyolca) bölümlerine başvurular: 
                                                                                                    (14 Haziran - 13 Ağustos 2014)

c)   İnsan Hakları, Kütüphane/Bilgi Yönetimi, Fotoğrafçılık bölümlerine başvurular:
                                                                                                   (28 Haziran - 27 Ağustos 2014)

4 Aralık 2014 tarihinde Ankara'da yapılacak "2014 Birleşmiş Milletler Sınavı" duyurusunun üniversitenizin ilgili birimlerinde, varsa yurt dışında lisansüstü çalışma yapan öğrenci ve mezunlarınıza duyurulmasını rica ederiz.