​DUYURULAR

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yüksek Lisans ve Doktora Bursları İlanı

​​UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulunca 28 Mayıs 2015 tarihinde alınan karar doğrultusunda, ülkemizdeki üniversitelerde Yüksek Lisans veya Doktora düzeyinde öğrenim gören, UNESCO'nun beş sektörü olan Eğitim, Doğa Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Kültür, Bilgi ve İletişim alanlarında ve UNESCO'nun faaliyet alanlarıyla ilgili konularda Yüksek Lisans ve Doktora tezi hazırlayan öğrencilere burs verilmesine karar verilmiştir. Anılan burs hakkında gerekli ölçüt ve kuralları belirlemek üzere Yönerge hazırlanmıştır.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yüksek Lisans ve Doktora Burs programının amacı üniversitelerimizde UNESCO konuları çerçevesinde akademik çalışmaları destekleyerek, farkındalığı artırmak ve UNESCO konularında uzman yetişmesini teşvik etmektir.

Anılan burs programı kapsamında UNESCO'nun yukarıda belirtilen alanlarında Yüksek Lisans veya Doktora düzeyinde lisansüstü öğrenimine devam etmekte olan, tez konusu eğitimine devam ettiği Üniversitenin ilgili Enstitüsünce onaylanmış, UNESCO'nun resmi dillerinden İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Rusça veya Arapça'dan YDS veya denkliği kabul edilen yabancı dil sınavlarından birinden 65 ve üzeri not almış, Türk vatandaşı olan beş öğrenci aylık burs bedeli Yüksek Lisans öğrencileri için 1800 TL Doktora öğrencileri için 2200 TL değerinde burs ile desteklenecektir.

Söz konusu burs başvuru koşulları ve başvuru formu ile ilgili detaylı bilgilere UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'nun http://www.unesco.org.tr internet adresinden ulaşılması mümkündür.